Na naszych stronach internetowych stosujemy pliki cookies. Korzystając z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności

Strona Główna Cpn - chlamydioza.pl
Forum dla osób zainfekowanych Chlamydia pneumoniae i mykoplasmami,
leczących się lub planujących rozpoczęcie leczenia
kombinowanym protokołem antybiotykowym (CAP).

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Magnez dożylnie
Autor Wiadomość
Nalewka
Expert-forumowicz

Wysłany: Czw 02 Paź, 2014   

A to znacie?
- http://zapytaj-farmaceute.../03/magnez.html
- http://zapytaj-farmaceute...yli-o-czym.html
i

Preparaty magnezu w profilaktyce i terapii – jak dokonać racjonalnego wyboru

Data: 2013-03-20
Autor: Jarosław Woroń
Zródlo: ""TERAPIA"" NR 282 (282), GRUDZIEŃ 2012, Strona 20-23"

" W literaturze dostępne są dane wskazujące, że organiczne sole magnezu takie jak mleczan, cytrynian czy asparaginian są optymalnymi formami magnezu do podawania doustnego (4). Badania kliniczne nad wchłanianiem i absorpcją organicznych soli magnezu potwierdzają zarówno ich wchłanianie, jak i wbudowywanie do tkanek.
Istnieją badania porównujące wchłanianie jonów magnezowych z preparatów zawierających tlenek oraz węglan magnezu w porównaniu z mleczanem i cytrynianem. Wskazują one na bardziej optymalny profil wchłaniania mleczanu i cytrynianu, co można przełożyć na zalecenie ich stosowania tak w profilaktyce, jak i terapii niedoborów magnezu (5).
Kolejnym używanym w praktyce argumentem, który znajduje odzwierciedlenie w reklamach preparatów magnezowych, jest twierdzenie, że określona forma magnezu wchłania się najlepiej z dostępnych na rynku. Dotyczy to m.in. chelatów magnezu, które są promowane jako najlepiej wchłanialne. W licznych pracach dotyczących farmakokinetyki preparatów magnezowych trudno jest znaleźć uzasadnienie tego twierdzenia, a wynika to m.in. z faktu, że brak jest badań bezpośrednio porównujących chelaty magnezu z innymi dostępnymi na rynku preparatami zawierającymi inne sole (6). (...)
Wiadomo, że w trakcie stosowania licznych leków możemy mieć do czynienia z upośledzonym wchłanianiem lub wykorzystaniem magnezu, co powinno być uwzględnione w trakcie podejmowania decyzji o jego suplementacji. Dotyczy to szczególnie osób przyjmujących inhibitory konwertazy angiotensyny, leki zobojętniające, chinolony, tetracykliny, kolchicynę, a także doustne hormonalne środki antykoncepcyjne, orlistat czy środki przeczyszczające. Utrudnione wchłanianie magnezu może mieć też miejsce w przypadku spożywania przez pacjenta włókien dietetycznych.
Nie bez znaczenia dla warunków wchłaniania magnezu z przewodu pokarmowego może być przyjmowanie leków podnoszących wartość pH w przewodzie pokarmowym, takich jak blokery receptora H2 oraz inhibitory pompy protonowej. Z danych literaturowych wynika, że w przypadku stosowania tych leków najmniejsze upośledzenie wchłaniania obserwujemy w wypadku stosowania mleczanu i cytrynianu magnezu (9).
By optymalizować wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego zaleca się jego przyjmowanie w trakcie posiłków. Preferuje się również rozdzielenie dawek stosowanego magnezu w ciągu całego dnia. W przypadku, gdy pacjent przyjmuje równocześnie allopurinol, atenolol, bifosfoniany, fluorochinolony, sole żelaza czy tetracykliny zaleca się zachowanie 2–3-godzinnej przerwy pomiędzy zastosowaniem tych leków a podaniem soli magnezu.
Dla optymalizacji wchłania soli magnezu, a także ograniczenia ich wydalania nierzadko łączy się sole magnezu z witaminą B6."

"Piśmiennictwo:
Grober U.: Micronutriens. Stuttgart, MedPharm Scientific Publisher, 2009.
Grober U.: Medikationsorientierte Suplementierung. Stuttgart, Wissenschaftliche Verlagsgessellschaft GmbH, 2007.
Mauskop A., Altura B.M.: Magnesium for Migraine. CNS Drugs 1998, 9 (3): 185–190.
Walker A.F.: Mg citrate found more bioavailable then other Mg preparations in a randomised, double blind study. Magnes Res 2003, 16 (3): 183–191.
Ranade V.V., Somberg J.C.: Bioavailability and Pharmacokinetics of Magnesium after administration of magnesium salts to Humans. Am J Ther 2001, 8: 345–357.
Lopez W.H.: New data on the bioavailability of bread magnesium. Magnes Res 2004, 17 (4): 335–340.
Lindberg J.S., Zobitz M.M., Poindexter J.R. i wsp.: Magnesium bioavailability from magnesium citrate and magnesium oxide. J Am Coll Nutr 1990, 9: 48–55.
Firoz M., Graber M.: Bioavailability of US commercial magnesium preparations. Magnes Res 2001, 14 (4): 257–262.
Kostka-Trąbka E., Woroń J.: Interakcje leków w praktyce klinicznej. Warszawa, WL PZWL, 2011.
Elin J.R.: Assessment of magnesium status for diagnosis and therapy. Magnes Res 2010, 23 (3): 1–5."

źródło - www.esculap.pl/forum_farm...a90a820a7c46f0/

wyrun
Nowy Forumowicz

Wysłany: Wto 14 Paź, 2014   

ja brałem i tez zwątpiłem że to w ogóle może mi pomóc :(

Ada70
Expert

Wysłany: Wto 14 Paź, 2014   

Też zwątpiłam, bo przez wiele miesięcy brałam preparaty soli magnezowych nieorganicznych w dodatku w śmiesznych dawkach zalecanych przez producenta, które bardzo kiepsko są przyswajane przez organizm i efektów żadnych nie było. Bo skąd niby miałam wiedzieć, że przyswajalność tlenku magnezu nie przekracza 4%? Pieniądze wyrzucone w błoto :/

Teraz zakupiłam cytrynian magnezu w proszku i będą go wcinać w max dawce - dzięki Nalewko za linki :)

Poza tym nic mi tak bardzo nie pomogło jak sole magnezowe stosowane zewnętrznie przez skórę. Bóle mięśniowe jeszcze się pojawiają ale wytrzymałość, tolerancja wysiłku, siła mięśniowa - to się poprawiło, dzięki temu odżyłam...

"Chwilami życie bywa znośne" W. Szymborska

Ada70
Expert

Wysłany: Sro 19 Lis, 2014   

W Synewo można wykonać badanie MgEr poziom magnezu w erytrocytach, kosz 42 zł.
Jest ono bardziej wiarygodne niż poziom magnezu w osoczu, który najczęściej badamy i który najczęściej jest w normie.

"Chwilami życie bywa znośne" W. Szymborska

Odpowiedz do tematu